Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon ağda, jilet, epilatör gibi geçici yöntemlerin yerini almış kalıcı epilasyon yöntemidir. Son 20 yılda geliştirilmiştir. Tüm dünyada en sık yapılan kozmetik uygulamadır. Kıl içinde konsantre şekilde boya maddesi vardır. Bu boya maddesi ne kadar çok ise kıl o kadar koyudur. Kıl kökündeki bu boyar madde lazeri emer. Bu olay sonrası kıl kökü tahrip edilir.

Lazer epilasyon yüz, bacak, koltukaltı, bikini bölgesi gibi tüm vücut bölgelerinde kullanılabilir.

lazer epilasyon
lazer epilasyon

Lazer Epilasyonun Avantajları

  1. Lazer epilasyon hızlıdır. Çok geniş alanlara bile dakikalar içinde uygulanır.
  2. Sadece kıl kökünü etkiler. Doğru kullanılırsa cilt hasar görmez.
  3. Kalıcı epilasyon sağlar. Kıllar tekrar çıkmaz.
  4. Uygulama çok basittir.

Lazer Epilasyon Öncesi Hazırlıklar Nelerdir?

Öncelikle gideceğiniz lazer merkezine karar vermelisiniz. Deneyimli sağlık merkezlerini tercih ediniz. Tecrübeli doktor ve uzmanların alıştığı merkezleri bulmanızı öneririz.

En az altı hafta öncesinde epilatör, ağda, yolma gibi işlemleri bırakmalısınız. Lazer kıl köklerine etki eder. Bu nedenle lazer öncesi bu tür uygulamalar terk edilmelidir.

Lazer öncesi bronz olunmamalıdır. Bazen kısa süre güneşe maruz kalmak bile olumsuzluk yaratabilir.

Lazer Epilasyon Seansı Nasıl Yapılır?

Lazer öncesi kıllar traş makinesi ya da jiletle kısaltılır. Cilt, kıl kalınlığı, kıl rengi ve uygulanacak bölgeye uygun lazer tipi seçilir. Tüm bu kriterlere uygun ayarlamalar yapılır. İşleme başlamadan lazere uygun gözlükler takılır. Gözler korunmalıdır. Lazer uygulaması yapılırken cilt soğutulur. Bu buz lazer yada buz başlıklarla yapılacağı gibi hava üflemeli cihazlarla da yapılabilir.

Lazer yapılacak bölgeye test atışları yapılır. Dakikalar içinde  ciltte oluşan reaksiyonlara bakılır. Kıl köklerinin etkilenip ciltte sorun olmadığından emin olunur. Lazer yapılan bölgelere soğuk uygulanır.

Lazer seansı sonrası tüyler günler içinde dökülür.  6 hafta sonra ikinci seans yapılır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir